Gerçek ve Sanal Dünya’nın Buluştuğu Sanat Projesi

3D yazıcılar ve artırılmış gerçeklik üzerine projeler yapan iç mimar ve tasarımcı Oğuz Emre Bal’ın, son çalışmasına Zaxe olarak sponsor olduk.

3 Boyutlu programlarda tasarlanan ve Zaxe 3D yazıcılar ile baskı alınan ürünleri cep telefonunuz ile özel bir uygula üzerinden gösterdiğinizde, o ürüne ait bambaşka bir arttırılmış gerçeklik ile karşılaşıyorsunuz. Karşılaştığınız bu 3D animasyon ile bir anda kendinizi 3D yazıcılar ile basılmış ürünün içine girerken ve uzay boşluğunda tasarımsal karadelikler içinde dolaşırken buluyorsunuz.

Gerçek dünya ile sanal dünyayı en yeni teknolojiler kullanarak birleştiren sanatçı Oğuz Emre Bal, tasarladığı ürünleri şu şekilde sanat severlere aktarıyor.

“Dışı olan herşeyin birde içi vardır. Dış içten, iç dıştan pek anlaşılmaz. Sanatçı yaptığı çalışmalarda iç ve dış arasında işkileri ve durumları inceler ve onları yeniden kurmaya çalışır. Kimi zaman iç dışla bütünleşir, kimi zaman sanatçı yaptığı çalışmalarda iç ve dış arasında ilişkileri ve durumları inceler ve onları yeniden kurmaya çalışır. Kimi zaman iç dışla bütünleşir, kimi zaman farklılaşır kimi zaman ise kopar . İçten dışa, dıştan içe bu akışın oluşturduğu dönüşümün döngüsel süreçleri eserlerin temel motivasyonunu oluşturur.”

Ayrıca sanatçının projesi bu yıl 27.si düzenlen Uluslararası Istanbul Sanat Fuarı’nda sergilendi. Sanatçı Oğuz Emre Bal’ın İçlek Sanat Projesi, Zaxe sponsorluğunda, X1 3D yazıcıları ile üretildi. Eserler GaleriBu+Artbiztech standında 4-12 Kasım 2017 tarihlerinde sergilendi.

Leave A Comment